خانه / عمومی رشته ها / خلاصه ای از زندگی حضرت فاطمه معصومه

خلاصه ای از زندگی حضرت فاطمه معصومه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
خلاصه ای از زندگی حضرت فاطمه معصومه

خلاصه-ای-از-زندگی-حضرت-فاطمه-معصومهتحقیق خلاصه ای از زندگی حضرت فاطمه معصومه
 متشکل از ۱۸ صفحه ، در قالب word  قابل ویرایش و اماده پرینت

بخشی از محتوا ::
 نام شریف آن بزرگوار فاطمه و القاب ایشان ((معصومه)), ((ستى)), و ((فاطمه کبرى)) است. پدرش حضرت موسى بن جعفر علیه السلام و مادرش نجمه خاتون مادر حضرت رضا علیه السلام است.
از ولادت تا هجرت
آن حضرت اول ذى القعده سال ۱۷۳هـ.ق در مدینه منوره به دنیا آمدند. و در سن ۲۸ سالگى در روز دهم(وسیله المعصومیه,ص ۶۵, به نقل از نزهه الابرار) یا دوازدهم (مستدرک سفینه البحار, ج ۸, ص ۲۵۸) ربیع الثانى سال ۲۰۱هـ.ق در شهر قم از دنیا رفتند.
 
سفر مقدس به شهر مقدس
در سال ۲۰۰هـ.ق و یک سال پس از سفر تبعیدگونه حضرت رضا علیه السلام به شهر ((مرو)) حضرت فاطمه معصومه علیها السلام همراه عده اى از برادران خود براى دیدار برادر و تجدید عهد با امام زمان خویش راهى دیار غربت شد. در طول راه به شهر ساوه رسیدند, ولى از آنجا که در آن زمان مردم ساوه از مخالفین اهل بیت بودند با ماموران حکومتى همراهى نموده و با همراهان حضرت وارد نبرد و جنگ شدند که عده اى از همراهان حضرت در این حادثه غم انگیز به شهادت رسیدند.(زندگى حضرت معصومه, نوشته آقاى منصورى, ص ۱۴٫ (به نقل از ریاض الانساب, تالیف ملک الکتاب شیرازى).) حضرت در حالى که از غم و حزن بسیار مریضه بود با احساس ناامنى درشهر ساوه فرمود: مرا به شهر قم ببرید, زیرا از پدرم شنیدم که فرمود: شهر قم مرکز شیعیان ما مى باشد;(دریاى سخن, تالیف سقازاده تبریزى (نقل از ودیعه آل محمد, نوشته آقاى انصارى), ص ۱۲) سپس حضرت به طرف قم حرکت نمود.
بزرگان قم وقتى از این خبر مسرت بخش مطلع شدند به استقبال آن حضرت شتافتند و در حالى که ((موسى بن الخزرج)) بزرگ خاندان ((اشعرى)) زمام شتر آن مکرمه را به دوش مى کشید; ایشان در میان شور و احساسات مردم قم وارد آن شهر مقدس شد و در منزل شخصى ((موسى بن الخزرج)) اجلال نزول فرمود.

دانلود فایل

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

درباره ی linkfail

همچنین ببینید

تهاجم فرهنگی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins. تهاجم فرهنگی تحقیق تهاجم فرهنگی متشکل از …