خانه / مبانی نظری / مبانی نظری تکانشگری و رویکردهای مختلف در تحلیل رفتارهای تکانشی

مبانی نظری تکانشگری و رویکردهای مختلف در تحلیل رفتارهای تکانشی

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
مبانی نظری تکانشگری و رویکردهای مختلف در تحلیل رفتارهای تکانشی

مبانی-نظری-تکانشگری-و-رویکردهای-مختلف-در-تحلیل-رفتارهای-تکانشیمبانی نظری تکانشگری و رویکردهای مختلف در تحلیل رفتارهای تکانشی
دارای ۴۳ صفحه وبا فرمت ورد وقابل ویرایش می باشد.

توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع :انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)
نوع فایل:WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

بخش هایی از محتوای فایل پیشینه ومبانی نظری::

تکانشگری هسته ی اصلی بسیاری از آسیب های اجتماعی مانند مصرف مواد، قمار بیمار گونه، اختلال های شخصیت و دست زدن به اقدامات پرخاشجویانه است (اُرس ، کاهیل ، فوا  و مارکر ، ۲۰۰۷). برای این مفهوم تعاریف گوناگونی ارایه شده است. برخی از این تعاریف شامل: رفتار بدون تفکر کافی؛ عمل غریزه بدون توسل به مهار ایگو و عمل سریع ذهن بدون دور اندیشی و قضاوت هوشیار می باشد (ایوندن ، ۱۹۹۹). تکانشگری همچنین ممکن است به معنی عمل نمودن با کمترین تفکر نسبت به رفتار های آینده یا عمل کردن بر پایه ی افکاری که بهترین گزینه ی فرد یا دیگران نمی باشد، در نظر گرفته شود( سوان  و هولاندر ، ۲۰۰۲). تکانه اصرار و میل شدید به انجام یک عمل در پاسخ به یک محرک ذهنى یا بیرونى است. آنچه که دارای اهمیت است ارتباط تکانشگری با شماری از آسیب های روانی در اجتماع است که از جمله ی آنها خشونت، رفتارهای ضد اجتماعی، جرم و جنایت و بسیاری از موارد دیگر است. همچنین بررسی ها نشان داده اند که تکانشگری یکی از مهمترین عوامل خطر شخصیتی گرایش به مواد مخدر به شمار می رود (ریب  دیسچینر ، کافرا  و رید ، ۲۰۰۶).
شایان ذکر است که خشم و تکانشگری در دوره نوجوانی بیش از سایر دوران زندگی اهمیت دارد. نوجوانی یکی از مراحل مهم و برجسته رشد و تکامل اجتماعی و روانی فرد به شمار می رود. در این دوره، نیاز به تعادل هیجانی و عاطفی به ویژه تعادل بین عواطف و عقل، درک ارزش وجودی خویشتن، خودآگاهی (شناخت استعدادها، تواناییها و رغبتها)، انتخاب هدفهای واقعی در زندگی، استقلال عاطفی از خانواده، حفظ تعادل روانی و عاطفی خویش در مقابل عوامل فشارزای محیطی، برقراری روابط سالم با دیگران، کسب مهارتهای اجتماعی لازم در دوست یابی، شناخت زندگی سالم و مؤثر و چگونگی برخورداری از آن، از مهم ترین نیازهای نوجوان به شمار می روند. نوجوانی دوره ای است که به نظر می رسد در آن بسیاری از تصمیم گیری ها همانند بزرگسالی است، اما باید متذکر شد که هنوز تصمیم نوجوانان ناپایدار است و در برخی موارد ممکن است به رفتارهای ناکارآمد و حتی خطرناک منتهی شود ( لونا ، پادمانهان  و اوهرن ، ۲۰۱۰ ). آسیب پذیری های جدایی ناپذیری در این دوره تحولی وجود دارد که ممکن است به مشکلات رفتاری همچون بزهکاری یا اختلالهای روانی منتهی شود (لونا و سوینی ، ۲۰۰۴ ؛ سوینی، تاکارا ، مک میلان ، لونا و مین شو ،۲۰۰۴٫(

۲-۱-۲-۳رویکردهای مختلف در تحلیل رفتارهای تکانشی
تا کنون نه تنها تعریف واحدی از تکانشگری ارایه نشده است، بلکه حتی می¬توان گفت بر پایه هر یک از رویکردهای روان¬شناسی نیز تنها یک نوع رفتار تکانشی وجود ندارد. پدیده¬های گوناگون بسیاری هستند که با عنوان تکانشگری طبقه¬بندی شده و به بروز رفتارهای گوناگون تکانشگرانه انجامیده¬اند. در حقیقت تکانشگری از شمار زیادی عوامل مستقل تشکیل شده که با یکدیگر جنبه¬های گوناگون رفتار را شکل می¬دهند، چرا که همه رفتارهای تکانشی یک پایه عصبی-  زیستی مشترک ندارند بلکه سازوکارهای عصبی – شیمیایی بسیاری می¬توانند بر تکانشگری اثر بگذارند (اوندن، ۱۹۹۹).
بنابراین تکانشگری دارای یک ساختار چندبعدی است که شامل ابعادی چون گرایش به زمان حال ، ناتوانی در به تأخیر انداختن پاداش ، مهار¬گسیختگی رفتاری، خطرپذیری ، حس¬جویی ، حساسیت به پاداش ، مستعد بودن به بی¬حوصلگی ، لذت جویی  و ضعف تصمیم¬گیری  می¬باشد.
در هر یک از رفتارهای تکانشی، نقش برخی از مؤلفه¬ها، از سایرین پر رنگ¬تر است؛ برای نمونه حس جویی ویژگی بارز اختلال¬هایی مانند سوءمصرف مواد می¬باشد، در حالی که برخی دیگر هم چون حساسیت زیاد به پاداش ارتباط زیادی با پدیده قماربازی بیمارگونه  دارد. جنبه¬های دیگر تکانشگری هم چون تمرکز نسبت به زمان حال، لذت جویی، مهارگسیختگی و ضعف قدرت تصمیم-گیری در هر دو اختلال نقش دارند. از این رو وجود رویکردهای گوناگون در تحلیل پدیده تکانشگری ضروری به نظر می¬رسد (پتری،۲۰۰۱).

دانلود فایل

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

درباره ی linkfail

همچنین ببینید

مبانی نظری رضایت از ازدواج

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins. مبانی نظری رضایت از ازدواج مبانی …